Ungdomscuper i Tjeckien

Fastställda datum för ungdomscuper "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2018"

Slottet Melnik
Ishallen i Melnik
Interier av ishallen

Mer info är tillgänglig på CupOnline:

 

Cup för kategori U14 (pojkar f.2004) - fullt med 8 lag!

30. mars - 1. april 2018, MELNIK

Anmälda lag:

HC Uherske Hradiste (CZE), HC Bili Tygri Liberec (CZE), Helsingborgs HC (SWE), Järfälla HC (SWE), HC Warrior Brno (CZE), Pro Team Select (SVK), FTC Budapest 1 (HUN), FTC Budapest 2 (HUN)

 

Cup för kategori U16 (pojkar f.2002)

30. mars - 1. april 2018, ROUDNICE n/L (MELNIK)

Anmälda lag:

HC Junior Melnik (CZE), HC Sparta Praha 2003 (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), Tyresö Hanviken (SWE), IK Pantern (SWE), prel. Team from Finland (FIN) ???, prel. Junost Minsk (BLR) ???

  

Cup för kategori U16 II. (pojkar f.2002) - 1 plats kvar!

6. - 8. april 2018, MELNIK

Anmälda lag:

HC Junior Melnik (CZE), Hässelby-Kälvesta (SWE), HC Sparta Praha 2003 (CZE), Kiekko-Vantaa (FIN), Wings HC (SWE), HC Decin (CZE), prel. Dinamo Minsk (BLR) ???
   

Cup för kategori U15 (pojkar f.2003) - fullt med 8 lag!

13. - 15. april 2018, MELNIK

Anmälda lag:

HC Sparta Praha 2004 (CZE), BK Mlada Boleslav (CZE), EPS Espoo (FIN), HC Tramelan (SUI), IK Oskarshamn (SWE), Herning IK (DK), Viggbyholms IK (SWE), Espoo Blues (FIN)

 

Allmän cupinfo: 

- 6-8 lag kommer att deltaga i varje cup,

- 5 matcher per lag är garanterade att spela i cupen,

- speltid är 3x 15 min. effektiv/stoptid

- cupen startar på fredag morgon och avslutas på söndag senast kl. 18:00

- inkvartering och måltider anordnar cuparrangör i närliggande campingstugor eller bungallow, eller i **hotell resp. ***hotell

- turneringsavgift är 7.500:- sek,

- boendet och måltider anordnas från 400:- sek per dag och person inkl. helpension, dvs. frukostbuffee, lunch och middag

 

Intresseanmälningar eller frågor kring cuper skicka till scanact@volny.cz

  

Inbjudan till flera hockeycuper i TJECKIEN 2017-2018:

Prag

Våren 2018:
 

U15 (2003/2004) - A-level Bilina Spring Cup - 10 - 11 March 2018 - Bilina

Anmälda lag:

London Cobras (CAN), HC Most (CZE), HC Draci Bilina (CZE), North Stars (CZE)


U17 (2001/2002) - A-level Bilina Spring Cup - 10 - 11 March 2018 - Bilina

Änmälda lag:

London Cobras (CAN), HC Most (CZE), HC Draci Bilina (CZE), HC Slovan Louny (CZE)
 

U11 (2007) - AA Spring Cup - 26 - 28 March 2018 - Most

Anmälda lag:
Avantgard Hockey (EU), HC Most (CZE), HC Draci Bilina (CZE), North Stars (CZE), WTT Slovakia Talent (SVK), Czech Stars Team 1 (CZE), Czech Stars Team 2 (CZE), Wild Bisons (GER), prel. HC Koziolki Poznan (POL)


U11 (2007) - AAA SPRING CUP - 31 March - 1 April 2018 - Ceske Budejovice

Max. 8 lag.


U12 (2006) - Spring Cup - 2 - 4 April 2018 - Most

Anmälda lag:
Avantgard Hockey (EU), HC Most (CZE), North Stars (CZE), Czech Stars Team (CZE), Hungary Talent (HUN), KMH Budapest (HUN), Bavarian Lions (GER), Dinamo Minsk (BLR)


U13 (2005) - Spring Cup - 6 - 8 April 2018 - Most

Anmälda lag:
HC Sparta Praha (CZE), Avantgard Hockey (EU), HC Most (CZE), HC Draci Bilina (CZE), North Stars (CZE), Team Salo (FIN), Gruner Hockey (NOR), Czech Stars Team (CZE), Capak IHC (HUN), Seriebjanie Akuly (RUS), HC Kurovskoe Moscow (RUS), EHC Freiburg (GER), Debreceni HK (HUN), HK Kristal Berdsk (RUS), Raubichi (BLR), Herning IK 1 (DK), Herning IK 2 (DK), HC Riga (LAT)


U16 (2002) - Spring Cup - 13 - 15 April 2018 - Most

Anmälda lag:
Avantgard Hockey (EU), HC Most (CZE), Phantoms Antwerp (BEL), Ratingen Aliens (GER), HC Innsbruck (AUT), Kony Hokej (CZE), EHC 80 Nurnberg (GER), Seriebjanyje Akuly (RUS)


U15 (2003) - Spring Cup - 17 - 19 April 2018 - Most

Anmälda lag:
Avantgard Hockey (EU), HC Most (CZE), WTT Slovakia Talent (SVK), SDJSZOR Minsk (BLR), Select Team Rhinos (SVK), HC Slovan Bratislava (SVK), Seriebjanyje Akuly (RUS)


U17 (2001) - Spring Cup - 20 - 22 April 2018 - Most

Anmälda lag:
Avantgard Hockey (EU), HC Most (CZE), WTT Slovakia Talent (SVK), Okanagan HSE (AUT), Herning IK (DK), KalPa (FIN), LIBA ACADEMY 11 (SVK), Vojens IK (DK), Blues Blue (FIN), South Stars (CZE), prel. Szekler Hockey (ROM)


Sommaren 2018:


U12 (2007/2008) - AAA/AA Summer Cup - 17 - 19 August 2018 - Most

Anmälda lag:

Sport Most (CZE), Avantgard Hockey (EU), HC Draci Bilina (CZE), WTT Slovakia Talent (SVK), HC Slovan Bratislava (SVK) 


U14 (2005/2006) - AAA/AA Summer Cup - 17 - 19 August 2018 - Most
Anmälda lag:

Sport Most (CZE), HC Draci Bilina (CZE), Avantgard Hockey (EU), WTT Slovakia Talent (SVK), HC Slovan Bratislava (SVK), prel. New Hempshire (USA)  


Vintern 2018:


U10 (2009) - AAA CHRISTMAS CUP - 28 - 29 December 2018 - Ceske Budejovice

Max. 8 lag.


OBSERVERA:
 

Är ni intresserade att deltaga i en eller flera av cuper ovan?


Ni kan preliminärt boka plats i cupen, det kostar er ingenting nu!

Skicka gärna ett email till  scanact@volny.cz

 

 

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2017"

Restaurang på slottet
Konditori på slottet
Torget i Melnik

Cup för kategori U14  (pojkar f.2003), 31. mars - 2. april 2017, SLANY

Deltagande lag:

Young Lions Select (GER), Lerums BK (SWE), Tilburg Trappers (NL), HC Kometa Brno (CZE), BK Mlada Boleslav (CZE), Crazy Czech Lions (CZE)

 

Cup för kategori U16 - I. (2001), 31. mars - 2. april 2017, MELNIK

Deltagande lag:

Arvika HC (SWE), Okanagan HC (AUT), Wings HC (SWE), HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), HC Sparta Praha 2002/2003 (CZE)

 

Cup för kategori U16 - II. (f.2001), 7. - 9. april 2017, MELNIK

Deltagande lag:

Mariestad BOIS (SWE), KJT Kerava (FIN), EVU HT (FIN), Skå IK (SWE), HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), IHUK (GB), HC Litvinov (CZE)


Cup för kategori U15 (f.2002), 14. - 16. april 2017, MELNIK

Deltagande lag:

Brynäs IF (SWE), Hunters 02 (FIN), HC Junior Melnik (CZE), HC Chocen (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), HC Sparta Praha 2003 (CZE) 

 

Cup för kategori U17 (f.2000), 14. - 16. april 2017, SLANY

Deltagande lag:

Esbjerg IK (DK), Sunne IK (SWE), Herning IK (DK), Okanagan HC (AUT), Torpedo (GER), JYKI (FIN), HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), OKK (FIN), Midland Conference (ENG)  

 

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2016"

IFK Munkfors
VEU Feldkirch
Helsingborgs HC
Jonstorps IF
Okanagan HC
Spånga Hockey
Sunne IK
Brynäs IF
Esbjerg IK

Kategori U13 (2003), 25. - 27. mars 2016, MELNIK

Deltagare:

IFK Munkfors (SWE)

VEU Feldkirch (AUT)

HC Slavia Praha (CZE)

HC Stadion Litomerice (CZE)

HC Letci Letnany (CZE)

HC Junior Melnik (CZE)

 

Kategori U16 I. (2000), 1. - 3. april 2016, MELNIK

Deltagare:

Helsingborgs HC (SWE)

Spånga Hockey IK (SWE)

Okanagan HC (AUT)

HC Hvezda Praha (CZE)

HC Benatky nad Jizerou (CZE)

HC Junior Melnik  (CZE)

 

Kategori U16 II. (2000), 8. - 10. april 2016, MELNIK

Deltagare:

Sunne IK (SWE)

Jonstorps IF (SWE)

FOPS (FIN)

Esbjerg IK (DK)

Team Torpedo (GER)

HC Junior Melnik (CZE)

 

Kategori U15 (2001), 15. - 17. april 2016, MELNIK/SLANY

Deltagare:

Brynäs IF (SWE)

Sollentuna HC (SWE)

Skutskärs SK (SWE)

Herning IK (DK)

Gentofte Stars I. (DK)

Gentofte Stars II. (DK)

Lillehammer IK (NOR)

HC Hvezda Praha (CZE)

HC Zubr Prerov  (CZE)

HC Junior Melnik (CZE)

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2015"

ESVD Granby
Herning IK
Aper Academy
EHC Burgdorf Knights
Dutch Talent Team
Brynäs IF
Western Canadian Select Grizzlies
Esbjerg IK

Kategori U13 (2002), 20. - 22. mars 2015, MELNIK

Deltagare:

Ferencvarosi TC (HUN)

HK Broceni (LAT)

UTE Budapest (HUN)

HC Benesov (CZE)

HC Junior Melnik (CZE)

 

Kategori U16 (1999), 3. - 5. april 2015, MELNIK

Deltagare:

Örebro Hockey (SWE)

Nittorps IK (SWE)

Grums IK (SWE)

HC Junior Melnik (CZE)

HC Podebrady (CZE)

HC Benatky nad Jizerou (CZE)

HC Slavoj Zbraslav  (CZE)

 

Kategori U18 (1998/1997), 10. - 12. april 2015, MELNIK

Deltagare:

ESVD Granby (CAN)

Team Scotland (SCO)

L.A. Stars (AUT)

Aper Academy (GER)

HC Jablonec nad Nisou (CZE)

HC Benatky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori U15 (2000), 17. - 19. april 2015, MELNIK

Deltagare:

Brynäs IF (SWE)

Helsingborgs HC (SWE)

Esbjerg IK (DK)

Herning IK (DK)

HJK (FIN)

LeKi - Tappara (FIN)

HC Junior Melnik (CZE)

HC Zubr Prerov  (CZE)

 

Kategori AAA U14 (2001), 17. - 19. april 2015, SLANY

Deltagare:

Western Canadian Select Grizzlies (CAN)

Espoo Blues (FIN)

Lillehammer IK (NOR)

ESC Dresden Select (GER)

Dutch Talent Team (NL)

EHC Burgdorf Knights (SUI)

HC Slavoj Zbraslav (CZE)

HC Dukla Jihlava (CZE)

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2014"

Halmstad Hammers
Södertälje SK

Kategori U14 (pojkar f.2000), 21. - 23. mars 2014, MELNIK

Deltagare:

Halmstad Hammers (SWE)

Södertälje SK (SWE)

HC Junior Mělník (CZE)

HC Sparta Praha (CZE)

HC Letci Letňany (CZE)

HC Česká Lípa (CZE)

 

Kategori U15 (pojkar f.1999), 28. - 30. mars 2014, MELNIK

Deltagare:

Sollentuna HC (SWE)

Leangen Eagles Trondheim (NOR)

HC Davos (SUI)

HC Junior Mělník (CZE)

HC Poděbrady (CZE)

HC Benátky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori U15 (f.1999), 4. - 6. april 2014, MELNIK

Deltagare:

Brynäs IF (SWE)

Luleå Hockey (SWE)

Servette-Geneva (SUI)

HC Amiens-Somme (FRA)

MHK Liptovský Mikuláš (SVK)

HC Junior Mělník (CZE)

 

Kategori U18 (f.1996/1997), 11. - 13. april 2014, MELNIK

Deltagare:

Nittorps IK (SWE)

ESC Dresden (GER)

Hockey Agency East Bohemia (CZE)

HC Zubr Přerov (CZE)

Scorpions Select (CZE)

HC Benátky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori U15 (f.1999), 18. - 20. april 2014, MELNIK

Deltagare:

Arsenal Academy St. Louis (CAN)

Vallentuna HT (SWE)

Roma Visby I. (SWE)

Roma Visby II. (SWE)

HC Junior Mělník (CZE)

HC Sparta Praha (CZE)

HC Benátky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori AAA U14 (f.2000), 18. - 20. april 2014, SLANY

Deltagare:

Western Canadian Select Grizzlies (CAN)

Tappara Tampere (FIN)

Espoo Blues (FIN)

MHA Martin (SVK)

HC Slavoj Zbraslav (CZE)

Jokers Academy 2000 (SVK)

Jestrabi Moskva (RUS)

Select Slovakia Bratislava (SVK)

Letar ni efter en cup för era ungdomslag?

Söker ni en cup i TJECKIEN?

Har ni några frågor?

Skriv till oss:
För och efternamn:
Telefon:
E-post:
Skriv in tecknen bild.
Annan bild

Partners
IceHockeyWC2018.jpg, 221kB