Ungdomscuper i Tjeckien

Christmas Cup 2019

Czech Spring Hockey Cuper 2020

Ungdomshockey, 27 mars - 19 april 2020

Czech Spring Hockey Cuper 2020

Ungdomshockey, 27 mars - 19 april 2020

Easter Cup 2020

Fastställda datum för "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2020" (spelnivå AA)

Slottet Melnik
Ishallen i Melnik
Campingstugorna i Melnik
Camping restaurang
Hotell Olympionik i Melnik

Cup för kategori U14 (pojkar f.2006) 

27. - 29. mars 2020, MELNIK & Benatky nad Jizerou

Anmälda lag:

HC Benatky nad Jizerou (CZE), Luleå Hockey "röd" (SWE), prel. Järfälla HC (SWE)
    

Cup för kategori U15 (pojkar f.2005) 

27. - 29. mars 2020, MELNIK & Benatky nad Jizerou

Anmälda lag:

HC Benatky nad Jizerou (CZE), prel. EHC Basel (SUI)

 

Cup för kategori U16 (pojkar f.2004)

3. - 5. april 2020, MELNIK

Anmälda lag:

HC Junior Melnik (CZE), prel. Åker/Strängnäs (SWE)

  

Cup för kategori U15 (pojkar f.2005)

10. - 12. april 2020, MELNIK & Benatky nad Jizerou

Anmälda lag:

HC Benatky (CZE), Slovakia Lions (SVK), Brynäs IF (SWE), IF Troja Ljungby (SWE)


Cup för kategori U17 (pojkar f.2003) 

10. - 12. april 2020, MELNIK & Benatky nad Jizerou

Anmälda lag:

HC Benatky nad Jizerou (CZE)


Cup för kategori U16 (pojkar f.2004)

17. - 19. april 2020, MELNIK & Benatky nad Jizerou

Anmälda lag:

HC Junior Melnik (CZE), prel. Sollentuna HC (SWE)

 

OBS: Ni kan reservera plats i cuper redan nu!

        Mer info om ovanstående cuper finns här.

 

Cupanmälningar eller frågor kring cuper skicka till scanact@volny.cz

  

Behöver ni matchpuckar eller puckar för träning?

Vi exportörar tjeckiska hockeypuckar, certificerade IIHF, till hela världen.

Puckar för matcher, träning eller som event souvenirer (WM, JWM).

Puckar kan levereras med er klubblogo, cuplogo eller med annan ishockeyhändelse emblem på.

Puckar levereras direkt från tjeckisk producent till er adress.

Priser och övrig information finns här.


Inbjudan till flera hockeycuper i TJECKIEN 2019-2020:

Prag

Vintern 2019:


U10 (2010/2011) - AAA/AA & A Christmas Cup - 9 - 11 Dec. 2019, Bilina & Most


U12 (2008/2009) - AAA/AA & A Christmas Cup - 16 - 18 Dec. 2019, Bilina & Most

 

U14 (2006/2007) - AAA/AA & A Christmas Cup - 19 - 21 Dec. 2019, Bilina & Most


U16 (2004/2005) - AAA/AA & A Christmas Cup - 16 - 18 Dec. 2019, Bilina & Most



Våren 2020:


U11 (2009) - AAA/AA & A Spring Cup - 6 - 8 April 2020 - Most & Bilina


U12 (2008) - AAA/AA & A Spring Cup - 6 - 8 April 2020 - Most & Bilina


U13 (2007) - AAA/AA & A Spring Cup - 27 - 29 March 2020 - Most & Bilina


U13 (2007) - AAA/AA & A Spring Cup - 30 March - 1 April 2020 - Most & Bilina


U14 (2006) - AAA/AA & A Spring Cup - 3 - 5 April 2020 - Most & Bilina


U14 (2006) - AAA/AA & A Spring Cup - 13 - 15 April 2020 - Most & Bilina


U15 (2005) - AAA/AA & A Spring Cup - 13 - 15 April 2020 - Most & Bilina


U16 (2004) - AAA/AA & A Spring Cup - 10 - 12 April 2020 - Most & Bilina


U17 (2003) - AAA/AA & A Spring Cup - 17 - 19 April 2020 - Most & Bilina


U18 (2002) - AAA/AA & A Spring Cup - 24 - 26 April 2020 - Most & Bilina


U20 (2000) - AAA/AA & A Spring Cup - 20 - 22 April 2020 - Most & Bilina


 

OBS: Är ni intresserade att deltaga i en eller flera av cuper ovan?


Ni kan preliminärt boka plats i cupen, det kostar er ingenting nu!

Skicka gärna ett email till  scanact@volny.cz

 

 

INFO - Czech Spring Hockey Cuper 2020

Cuparrangör: Czech Tournaments Services och HC Junior Melnik
Cupdirektör: Rostislav Prihonsky
 

Spelplats:  MELNIK ev. också i närliggande Benatky nad Jizerou
 
Cupinfo:
I cupen kommer deltaga 6-8 lag.
Varje lag har garanterade att spela 5 matcher i cupen.
Alla matcher spelas 3 x 15 minuter effektiv tid!
Spelnivå - mycket bra tjeckisk nivå, medelklass, AA (ej elite)

Cupavgiften ligger på 750 €

Detta innehåller kostnader för ishyra, domararvode, första hjälpen och övriga kostnader kring själva cupen. Man har till eget förfogande ett omkläddningsrum inom hela cupens gång, frukt och dryckvatten i flaskor för lagets spelare varje cupdag.
 
Första matcher börjar på fredag morgon kl. 8:00,

cupen avslutas på söndag senast kl. 17:00 (vid 6 lag kl. 15:00).

Rekommenderas att ankomma till Melnik eller Prag senast på torsdag em/kväll.

 

Ni är också välkomna att ankomma till Tjeckien 1-2 dagar före cupen, då cuparrangören kan anordna för er istid för träning på fm. eller vänskapsmatcher på em., ev. utflykt till Prag med guidade sightseeing i 3 timmar, 3-rätters lunch eller middag på en stylisk tjeckisk restaurang nära Karlsbrun eller på Vaclavsplatsen, exkursion till ett tjeckiskt bryggeri eller besök på f.d. koncentrationläger i Terezin, middag på slottets restaurang i Melnik mm.

Hör av er om det låter spännande och vi förberedder ett program för hela er vistelse i Tjeckien, enlöigt era önskningar. Även boendet på ett 4* hotell i Prag kan anordnas. 


Mat och logi:

Cuparrangören anordnar logi för spelare, ledare och medföljande föräldrar i närliggande hotell eller camping stugor i Melnik eller ett hotell i Prag. Mat och boende för rimliga kostnader, från 45 € per dag och person inklusive helpension. Lunch o. middag serveras i camping restaurang som ligger på 5 minuters promenad från ishallen. 

Ett villkor för mottagandet till cupen är att övernatta i ett av cuparrangörens signerade/auktoriserade hotell. Olika prisalternativ erbjuds, så ni kan välja boendet som passar er bäst. Begär en offert, tack.

Transport från flygplats i Prag till Melnik:
Cuparrangören anordnar busstransport från/till flygplatsen i Prag om så önskas.
Det kostar 350 € för enkel resa.


Betalningar:

Anmälningsavgift  750 € samt en delkostnad för boendet 1.000 € betalas först i januari 2020.

OBS! Om något lag drar sig ur cupen senare än 6 veckor före cupstart förbehåller cuparrangören rätten att inte återbetala cupavgiften.


Först till kvarn gäller...
 

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2019"

Interier av ishallen
Restaurang på slottet
Torget i Melnik

Cup för kategori U14 (pojkar f.2005) 

29. - 31. mars 2019, MELNIK

Anmälda lag:

HC Hvezda Praha (CZE), SRG International Team (UAE), Czech Open Select (CZE), HC Benatky nad Jizerou (CZE), Hille/Åbyggeby IK (SWE)
  

Cup för kategori U16 (pojkar f.2003) 

5. - 7. april 2019, MELNIK

Anmälda lag:

HC Benatky nad Jizerou (CZE), HC Lomnice n/P (CZE), HC Kralupy nad Vltavou (CZE), HC Ceska Lipa (CZE), Köpings HC (SWE), Tyresö Hanviken (SWE), Okanagan HC (AUT)

 

Cup för kategori U15 (pojkar f.2004)

12. - 14. april 2019, MELNIK

Anmälda lag:

BK Mlada Boleslav (CZE), IF Troja Ljungby (SWE), Sweden Bullet Hockey (SWE), Hockey 68 (CZE), Harjun Kiekko I. (FIN), Harjun Kiekko II. (FIN), EHC Winterthur (SUI), Limhamn Hockey (SWE)

  

Cup för kategori U16 (pojkar f.2003)

19. - 21. april 2019, MELNIK

Anmälda lag:

Czech Open Select (CZE), Brandis Juniors Bern (SUI), Slovakia Lions (SVK), Vita Hästen Norrköping (SWE), KRIF Kallinge (SWE), TaRu (FIN)


Cup för kategori U15 (pojkar f.2004) 

19. - 21. april 2019, VELKE POPOVICE (Prag)

Anmälda lag:

Brynäs IF (SWE), Hockey 68 (CZE), FOPS (FIN), Lerums BK (SWE), Les Miserables (CZE), Liepaja LSSS (LAT)


  

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2018"

Cup för kategori U14 (pojkar f.2004), 30. mars - 1. april 2018, MELNIK

Deltagande lag:

HC Uherske Hradiste (CZE), HC Bili Tygri Liberec (CZE), Helsingborgs HC (SWE), Järfälla HC (SWE), HC Warrior Brno (CZE), Pro Team Select (SVK), FTC Budapest 1 (HUN), FTC Budapest 2 (HUN)

 

Cup för kategori U16 (pojkar f.2002), 30. mars - 1. april 2018, ROUDNICE nad Labem

Deltagande lag:

HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), Tyresö Hanviken (SWE), IK Pantern (SWE), Junost Minsk (BY), HK Kralupy (CZE)

  

Cup för kategori U16 II. (pojkar f.2002), 6. - 8. april 2018, MELNIK

Deltagande lag:

HC Junior Melnik (CZE), Hässelby-Kälvesta (SWE), Kiekko-Vantaa (FIN), Wings HC (SWE), HC Decin (CZE), Dinamo Minsk 2002 (BY), Dinamo Minsk 2003 (BY), HC Podebrady (CZE)
    

Cup för kategori U15 (pojkar f.2003), 13. - 15. april 2018, MELNIK

Deltagande lag:

HC Junior Melnik (CZE), BK Mlada Boleslav (CZE), EPS Espoo (FIN), HC Tramelan (SUI), IK Oskarshamn (SWE), Herning IK (DK), Viggbyholms IK (SWE), Espoo Blues (FIN)

 

 

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2017"

Restaurang på slottet
Konditori på slottet
Torget i Melnik

Cup för kategori U14  (pojkar f.2003), 31. mars - 2. april 2017, SLANY

Deltagande lag:

Young Lions Select (GER), Lerums BK (SWE), Tilburg Trappers (NL), HC Kometa Brno (CZE), BK Mlada Boleslav (CZE), Crazy Czech Lions (CZE)

 

Cup för kategori U16 - I. (2001), 31. mars - 2. april 2017, MELNIK

Deltagande lag:

Arvika HC (SWE), Okanagan HC (AUT), Wings HC (SWE), HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), HC Sparta Praha 2002/2003 (CZE)

 

Cup för kategori U16 - II. (f.2001), 7. - 9. april 2017, MELNIK

Deltagande lag:

Mariestad BOIS (SWE), KJT Kerava (FIN), EVU HT (FIN), Skå IK (SWE), HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), IHUK (GB), HC Litvinov (CZE)


Cup för kategori U15 (f.2002), 14. - 16. april 2017, MELNIK

Deltagande lag:

Brynäs IF (SWE), Hunters 02 (FIN), HC Junior Melnik (CZE), HC Chocen (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), HC Sparta Praha 2003 (CZE) 

 

Cup för kategori U17 (f.2000), 14. - 16. april 2017, SLANY

Deltagande lag:

Esbjerg IK (DK), Sunne IK (SWE), Herning IK (DK), Okanagan HC (AUT), Torpedo (GER), JYKI (FIN), HC Junior Melnik (CZE), HC Hvezda Praha (CZE), OKK (FIN), Midland Conference (ENG)  

 

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2016"

IFK Munkfors
VEU Feldkirch
Helsingborgs HC
Jonstorps IF
Okanagan HC
Spånga Hockey
Sunne IK
Brynäs IF
Esbjerg IK

Kategori U13 (2003), 25. - 27. mars 2016, MELNIK

Deltagare:

IFK Munkfors (SWE)

VEU Feldkirch (AUT)

HC Slavia Praha (CZE)

HC Stadion Litomerice (CZE)

HC Letci Letnany (CZE)

HC Junior Melnik (CZE)

 

Kategori U16 I. (2000), 1. - 3. april 2016, MELNIK

Deltagare:

Helsingborgs HC (SWE)

Spånga Hockey IK (SWE)

Okanagan HC (AUT)

HC Hvezda Praha (CZE)

HC Benatky nad Jizerou (CZE)

HC Junior Melnik  (CZE)

 

Kategori U16 II. (2000), 8. - 10. april 2016, MELNIK

Deltagare:

Sunne IK (SWE)

Jonstorps IF (SWE)

FOPS (FIN)

Esbjerg IK (DK)

Team Torpedo (GER)

HC Junior Melnik (CZE)

 

Kategori U15 (2001), 15. - 17. april 2016, MELNIK/SLANY

Deltagare:

Brynäs IF (SWE)

Sollentuna HC (SWE)

Skutskärs SK (SWE)

Herning IK (DK)

Gentofte Stars I. (DK)

Gentofte Stars II. (DK)

Lillehammer IK (NOR)

HC Hvezda Praha (CZE)

HC Zubr Prerov  (CZE)

HC Junior Melnik (CZE)

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2015"

ESVD Granby
Herning IK
Aper Academy
EHC Burgdorf Knights
Dutch Talent Team
Brynäs IF
Western Canadian Select Grizzlies
Esbjerg IK

Kategori U13 (2002), 20. - 22. mars 2015, MELNIK

Deltagare:

Ferencvarosi TC (HUN)

HK Broceni (LAT)

UTE Budapest (HUN)

HC Benesov (CZE)

HC Junior Melnik (CZE)

 

Kategori U16 (1999), 3. - 5. april 2015, MELNIK

Deltagare:

Örebro Hockey (SWE)

Nittorps IK (SWE)

Grums IK (SWE)

HC Junior Melnik (CZE)

HC Podebrady (CZE)

HC Benatky nad Jizerou (CZE)

HC Slavoj Zbraslav  (CZE)

 

Kategori U18 (1998/1997), 10. - 12. april 2015, MELNIK

Deltagare:

ESVD Granby (CAN)

Team Scotland (SCO)

L.A. Stars (AUT)

Aper Academy (GER)

HC Jablonec nad Nisou (CZE)

HC Benatky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori U15 (2000), 17. - 19. april 2015, MELNIK

Deltagare:

Brynäs IF (SWE)

Helsingborgs HC (SWE)

Esbjerg IK (DK)

Herning IK (DK)

HJK (FIN)

LeKi - Tappara (FIN)

HC Junior Melnik (CZE)

HC Zubr Prerov  (CZE)

 

Kategori AAA U14 (2001), 17. - 19. april 2015, SLANY

Deltagare:

Western Canadian Select Grizzlies (CAN)

Espoo Blues (FIN)

Lillehammer IK (NOR)

ESC Dresden Select (GER)

Dutch Talent Team (NL)

EHC Burgdorf Knights (SUI)

HC Slavoj Zbraslav (CZE)

HC Dukla Jihlava (CZE)

Deltagande lag i "CZECH SPRING HOCKEY CUPs 2014"

Halmstad Hammers
Södertälje SK

Kategori U14 (pojkar f.2000), 21. - 23. mars 2014, MELNIK

Deltagare:

Halmstad Hammers (SWE)

Södertälje SK (SWE)

HC Junior Mělník (CZE)

HC Sparta Praha (CZE)

HC Letci Letňany (CZE)

HC Česká Lípa (CZE)

 

Kategori U15 (pojkar f.1999), 28. - 30. mars 2014, MELNIK

Deltagare:

Sollentuna HC (SWE)

Leangen Eagles Trondheim (NOR)

HC Davos (SUI)

HC Junior Mělník (CZE)

HC Poděbrady (CZE)

HC Benátky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori U15 (f.1999), 4. - 6. april 2014, MELNIK

Deltagare:

Brynäs IF (SWE)

Luleå Hockey (SWE)

Servette-Geneva (SUI)

HC Amiens-Somme (FRA)

MHK Liptovský Mikuláš (SVK)

HC Junior Mělník (CZE)

 

Kategori U18 (f.1996/1997), 11. - 13. april 2014, MELNIK

Deltagare:

Nittorps IK (SWE)

ESC Dresden (GER)

Hockey Agency East Bohemia (CZE)

HC Zubr Přerov (CZE)

Scorpions Select (CZE)

HC Benátky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori U15 (f.1999), 18. - 20. april 2014, MELNIK

Deltagare:

Arsenal Academy St. Louis (CAN)

Vallentuna HT (SWE)

Roma Visby I. (SWE)

Roma Visby II. (SWE)

HC Junior Mělník (CZE)

HC Sparta Praha (CZE)

HC Benátky nad Jizerou (CZE)

 

Kategori AAA U14 (f.2000), 18. - 20. april 2014, SLANY

Deltagare:

Western Canadian Select Grizzlies (CAN)

Tappara Tampere (FIN)

Espoo Blues (FIN)

MHA Martin (SVK)

HC Slavoj Zbraslav (CZE)

Jokers Academy 2000 (SVK)

Jestrabi Moskva (RUS)

Select Slovakia Bratislava (SVK)

 

Ice hockey tournaments for youth from U10 to J20 in all European hockey countries you will find at hockey website: 

 

www.youth-hockey-tournaments.com 

 

an unique and largest survey of youth hockey tournaments in EUROPE.


Add your tournament FREE!

Letar ni efter en cup för era ungdomslag?

Söker ni en cup i TJECKIEN?

* Skriv till oss:
* För och efternamn:
* Telefon:
* E-post:
* Skriv in tecknen bild.

Annan bild
* Označené údaje jsou povinné.

Partners