Referenser

År 2017 har redan deltagit i tjeckiska turneringar med hjälp av ScanAct sammanlagt 38 utländska lag:

HIFK Challenger
Rögle BK
Arvika HC
Ice Hockey U.K.
Esbjerg IK
Herning IK
KJT
Mariestad BOIS
Okanagan HC U17
Skå IK
Torpedo
Arlanda Wings

GER - Young Lions Select (U14 CSHC in Slany, April 2017)

 

SWE - Lerums BK (U14 CSHC in Slany, April 2017)

 

NL - Tilburg Trappers (U14 CSHC in Slany, April 2017)

 

FIN - Harjun Kiekko 2 teams (U13 Easter Cup in Most, April 2017)

 

FIN - Kiekko Laser 2 teams (U13 Easter Cup in Most, April 2017)

 

NL - Talent Team 04 (U13 Easter Cup in Most, April 2017)

 

SWE - Arvika HC (U16 I. CSHC in Melnik, April 2017)

 

AUT - Okanagan HC (U16 I. CSHC in Melnik, April 2017)

 

SWE - Arlanda Wings HC (U16 I. CSHC in Melnik, April 2017)

 

AUT - VEU Feldkirch (U15 Easter Cup in Most, April 2017)

 

BEL - Phantoms Antwerp (U15 Easter Cup in Most, April 2017)

 

BEL/GER - Hockeyprom Select (U15 Easter Cup in Most, April 2017)

 

FIN - HIFk Challenger (U15 Easter Cup in Most, April 2017)

 

NL - Talent Team 02 (U15 Easter Cup in Most, April 2017)

 

SWE - Mariestad BOIS (U16 II. CSHC in Melnik, April 2017)

 

FIN - KJT Kerava (U16 II. CSHC in Melnik, April 2017)

 

SWE - Skå IK (U16 II. CSHC in Melnik, April 2017)

 

U.K. - Ice Hockey U.K. U16 (U16 II. CSHC in Melnik, April 2017)

 

UA - Kryshynka Kiev 08 (U9 Ostravacek in Ostrava, April 2017)

  

SWE - Rögle BK (U16 Easter Cup in Most, April 2017)

 

GER - ESC Moskitos (U16 Easter Cup in Most, April 2017)

 

SWE - Brynäs IF (U15 CSHC in Melnik, April 2017)

 

FIN - Hunters 02 (U15 CSHC in Melnik, April 2017)

 

AUT - Okanagan HC (U17 CSHC in Slany, April 2017)

 

SWE - Sunne IK (U17 CSHC in Slany, April 2017)

  

FIN - OKK (U17 CSHC in Slany, April 2017)

 

DK - Esbjerg IK (U17 CSHC in Slany, April 2017)

 

GER - Team Torpedo (U17 CSHC in Slany, April 2017)

  

DK - Herning IK (U17 CSHC in Slany, April 2017)

  

ROM - Szecler Select (U14 Easter Cup in Most, April 2017)

 

HUN - Debrecen HK (U14 Easter Cup in Most, April 2017)

 

FIN - Blues Espo Junior 2 týmy (U12 Easter Cup in Most, April 2017)

 

NL - Talent Team 05 (U12 Easter Cup in Most, April 2017)

 

AUT - West Select Austria (U12 Easter Cup in Most, April 2017)

 

POL - Legia Warsaw (U12 Easter Cup in Most, April 2017)

 

År 2016 har med ScanAct hjälp besökt Tjeckien följande utländska ungdomslag.

CAN - Capital Team U11+U15 (Hockey trip GER-CZE-AUT, March 2016)

 

SWE - IFK Munkfors (U13 CSHC in Melnik, March 2016)

 

AUT - VEU Feldkirch (U13 CSHC in Melnik, March 2016)

 

NOR - Tönsberg IHC (U16 Easter Cup in Most, March 2016)

 

SWE - IK Pantern (U16 Easter Cup in Most, March 2016)

 

FIN - Salamat (U10 Easter Cup in Most, March 2016)

 

GER - Hamburg Freezers (U10 Easter Cup in Most, March 2016)

 

BEL - HYC Herentals (U14 Easter Cup in Most, March 2016)

 

POL - MKS Sokoly Torun (U12 Easter Cup in Most, April 2016)

 

SWE - Helsingborgs HC (U16 CSHC in Melnik, April 2016)

 

SWE - Spånga Hockey IK (U16 CSHC in Melnik, April 2016)

 

AUT - Okanagan HC (U16 CSHC in Melnik, April 2016)

 

SWE - Sunne IK (U16 II. CSHC in Melnik, April 2016)

 

SWE - Jonstorps IF (U16 II. CSHC in Melnik, April 2016)

 

FIN - FOPS (U16 II. CSHC in Melnik, April 2016)

 

DK - Esbjerg IK (U16 II. CSHC in Melnik, April 2016)

 

GER - Team Torpedo (U16 II. CSHC in Melnik, April 2016)

 

FIN - Kemijärvi Kiekko (U17 tournament in Prostejov, April 2016)

 

SWE - Brynäs IF (U15 CSHC in Melnik/Slany, April 2016)

 

SWE - Sollentuna HC (U15 CSHC in Melnik/Slany, April 2016)

 

SWE - Skutskärs SK (U15 CSHC in Melnik/Slany, April 2016)

 

DK - Herning IK (U15 CSHC in Melnik/Slany, April 2016)

 

DK - Gentofte Stars I.+II. (U15 CSHC in Melnik/Slany, April 2016)

 

NOR - Lillehammer IK (U15 CSHC in Melnik/Slany, April 2016)

 

SWE - Bålsta HC (U15 Tournament in Prague, April 2016) 

 

LAT - HK Ogre Juniors (U12 tournament in Olomouc, August 2016)

 

LAT - Pirati Riga (AAA U13 tournament in Ostrava, August 2016)

 

NL - RTC Lionhearts (U14 Christmas Cup in Bilina, December 2016)

 

POL - Sokoly Torun (U14 Christmas Cup in Bilina, December 2016)

 

År 2015 har med ScanAct hjälp besökt Tjeckien följande utländska ungdomslag.

CAN - Team Montagny 2001-2003 (hockey camp in Febr. 2015, trip Berlin-Prague-Vienna)

 

FRA - 2x Team Amiens U15 (hockey camp in Melnik, Febr. 2015)

 

HUN - Ferencvarosi TC (U13 cup in Melnik, March 2015)

 

HUN - UTE Budapest (U13 cup in Melnik, March 2015)

 

LAT - HK Broceni (U13 cup in Melnik, March 2015)

 

SWE - Helsingborg HC (U16 cup in Most, March 2015)

 

HUN - Ferencvarosi TC (U12 cup in Most, March-April 2015)

 

SWE - Grums IK (U16 cup in Melnik, April 2015)

 

SWE - Nittorps IK (U16 cup in Melnik, April 2015)

 

SWE - Örebro Hockey (U16 cup in Melnik, April 2015)

 

GER - Aper Academy (U18 cup inMelnik, April 2015)

 

AUT - L.A. Stars (U18 cup in Melnik, April 2015)

 

CAN - ESVD Granby (U18 cup in Melnik, April 2015)

 

SCO - Team Scotland (U18 cup in Melnik, April 2015)

 

SWE - Brynäs IF (U15 cup in Melnik, April 2015)

 

SWE - Helsingborg HC (U15 cup in Melnik, April 2015)

 

DK - Herning IK (U15 cup in Melnik, April 2015)

 

DK - Esbjerg IK (U15 cup in Melnik, April 2015)

 

FIN - HJK (U15 cup in Melnik, April 2015)

 

FIN - LeKi - Tappara (U15 cup in Melnik, April 2015)

 

NL - Dutch Talent Team (U14 cup in Slany, April 2015)

 

GER - ESC Dresden Select (U14 cup in Slany, April 2015)

 

SUI - EHC Burgdorf Knights (U14 cup in Slany, April 2015)

 

Välkomna till internationalla innebandy cuper SALMING NISA OPEN 2017 som kommer att spelas i tjeckiska staden LIBEREC:  


2. - 4. juni 2017 spelas åldersgrupper - Pojkar U13, Flickor U13, Pojkar U15, Flickor U15, Pojkar U17 samt Flickor U17. Spelsystem 5+1.

9. - 11. juni 2017 spelas åldersgrupper - HJ19, DJ19, Herrar, Damer, Hörselskadade herrar, Hörselskadade damer.

För mer info skriv ett mail till: scanact@volny.cz

År 2014 har med ScanAct hjälp besökt Tjeckien följande utländska ungdomslag.

CAN - Team Phenix U17 (hockey camp in April 2014, Melnik)

 

SWE - Halmstad Hammers (U14 cup in Melnik, March 2014)

 

SWE - Södertälje SK (U14 cup in Melnik, March 2014)

 

SUI - HC Davos (U15 cup in Melnik, March 2014)

 

DK - Herning IK (U11 cup WTT in Ceske Budejovice, April 2014)

 

RUS - Team Yantar (U13 cup SIDA in Prostejov, April 2014)

 

NOR - Leangen Eagles Trondheim (U15 cup in Melnik, March 2014)

 

SWE - Sollentuna HC (U15 cup in Melnik, March 2014)

 

SWE - Luleå HF (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

SWE - Brynäs IF (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

SVK - MHK Liptovsky Mikulas (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

SUI - Servette-Geneva (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

FRA - Amiens-Somme (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

CAN - Arsenal Academy St: Louis (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

SWE - Vallentuna HT (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

SWE - Visby Roma I. & II. (U15 cup in Melnik, April 2014)

 

GER - ESC Dresden (U18 cup in Melnik, April 2014)

 

SWE - Nittorps IK (U18 cup in Melnik, April 2014)

 

År 2013 har med ScanAct hjälp besökt Tjeckien följande ungdomslag:

England National Team U14 (2000)
Commandeur de Levis
Vasas SC
IK Sätra
Regina Assumpta College
Nittorps IK
EHC Klostersee
England National Team U14
ESC Dresden
Pesterszebeti HC
MTK Budapest
Ldinka Kiev
Rosenborg Trondheim
Lerums BK
Lokomotiv Jaroslavl
Junost Minsk

 

NOR - Rosenborg Trondheim U13/14 (hockeyläger i mars 2013, Melnik)

 

CAN - Commandeur de Levis 2000/2001 (hockeyläger i mars 2013)

 

ENG - England National Team U14 (cup i mars 2013, Melnik)

 

SWE - Lerums BK U14 (cup i mars 2013, Melnik)

 

UA   - HC Ldinka Kiev U14 (cup i mars 2013, Melnik)

 

SWE - IK Sätra U15 (cup i mars 2013, Melnik)

 

SVK - MHK Nitra U15 (cup i mars 2013, Melnik)

 

HUN - Pesterszebeti HC U15 (cup i mars 2013, Melnik)

 

CAN - Regina Assumpta College U15 (cup i mars 2013, Melnik)

 

HUN - Vasas SC U15 (cup i mars 2013, Melnik)

 

RUS - Lokomotiv 2004 Jaroslavl U17 (cup i mars 2013, Slany)

 

CAN - Regina Assumpta College U17 (cup i mars 2013, Slany)

 

SWE - Nittorps IK U17 (cup i mars 2013, Slany)

 

HUN - Pesterszebeti HC U17 (cup i mars 2013, Slany)

 

GER - ESC Dresden U17 (cup i april 2013, Melnik)

 

HUN - MTK Budapest U17 (cup i april 2013, Melnik)

 

GER - EHC Klostersee U17 (cup i april 2013, Melnik)

 

ENG - England National Team U14 (cup i december 2013, Melnik)

 

BY   - Junost Minsk U14 (cup i december 2013, Prag)

År 2012 har med ScanAct hjälp besökt Tjeckien dessa ungdomslag:

TPS Wild Turku
CP Meyrin Geneva
HC Iskra Odincovo
L.A. Stars
EHC Klostersee

FIN - OKK Green U13 (cup i april 2012, Melnik)

 

FIN - OKK White U13 (cup i april 2012, Melnik)

 

AUT - L.A. Stars U17 (cup i april 2012, Melnik)

 

SUI  - CP Meyrin Geneva U17 (cup i april 2012, Melnik)

 

GER - EHC Klostersee U17 (cup i april 2012, Melnik)

 

RUS - HC Iskra Odincovo U17 (cup i april 2012, Melnik)

 

FIN - TPS Wild Turku U17 (cup i april 2012, Melnik)

 

SWE - Kristianstads Hockey U14 (cup i april 2012, Slany)

 

CAN - Western Canadian Select Wolves (cup i april 2012, Slany)

 

Gäster i tidigare år, från 1995 till 2011:

 

1.     Skandinaviska lag gästande med vår hjälp i tjeckiska hockeycuper

Från Sverige t.ex.:


Från Finland:

Från Norge:

Från Danmark:

 

2.     Skandinaviska lag gästande med vår hjälp på ett hockeyläger i Tjeckien

Från Sverige t.ex.:

 

 

Från Norge:

Från Danmark:

Från Finland:

 

3.     Tjeckiska lag som gästade med oss i skandinaviska cuper

 

Till exempell:



4.      Också tjeckiska veteran och hobbylag besöker Sverige med oss...

 

Till exempell: team HBC Lvova har besökt Sverige 2005 och 2006

 

Har spelat alltid 2 vänskapsmatcher i Göteborg och 1 match i Hässleholm.

Alla trivdes väldigt mycket, som bevittnar bilder i galerian.


Organisation av ungdomscuper CZECH OPEN mellan åren 1998-2010.


  • Cuper i Ceska Lipa och Prag.

Fotogalerian från turneringar CZECH OPEN 1998-2010

Djurgårdens IF,U15
HC Sparta Praha,U15
Järfälla HC, U16
TJ Valašské Meziříčí, U16
Výběr KHK
Vänersborg HC,U16
Servette Geneva,U16
Bili Tygri Liberec,U14
La Chaux de Fonds,U16
La Chaux de Fonds
HC Linköping
HC Linköping
Ice-Arena Letnany
Nynäshamn HC
HC Vsetín
Senfter Lupi U16
Stadion Litomerice
CP Meyrin Geneva,U16
HV-71,U16
Glimma Hockey,U15
La Chaux de Fonds
Hästen Hockey U16
BK Färjestad,U15
HC Litvinov,U14
Midland Conference,U15
TPS Rangers,U15
Gislaved SK,U15
HC Vagnerplast Kladno
Kloten Flyers U16
Kloten Flyers U16
Rödövre HK,U16
HC Fribourg Gotteron,U16
EV Zug - 2005
SK Kadan - 2005
EHC Biel Bienne -2009
Linköpings HC - 2009

Partners
IceHockeyWC2018.jpg, 221kB