Från historia 1993-2018

Sedan 1993 har tjeckiska och andra europeiska lag genom vår agentur besökt många UNGDOMSTURNERINGAR utomlands, framförallt i SVERIGE och FINLAND:

         1993-94: 

  1. 11/93    Stadion Liberec  (r.82)             Nybro               (1.)

  2. 01/94    Stadion Liberec  (r.80)             Göteborg 

  3. 01/94    HC Rokycany  (r.78/79)            Malmö              

  4. 03/94    HC Chomutov  (r.82/83)            Vänersborg       

  5. 03/94    HC Chomutov  (r.81/82)            Vänersborg       

  6. 03/94    H+S Beroun  (r.81/82)               Ljungby

  7. 03/94    HC Louny  (r.78/79)                   Vänersborg       

  8. 04/94    Stadion Liberec  (r.78/79)          Tyresö             (1.)

     

    1994-95:

  9. 01/95    HC Frydek-Mistek  (r.83)           Kristianstad      (1.)

  10. 03/95    HC Klasterec nad Ohri (r.84)     Vänersborg       

  11. 03/95    TJ  Vitkovice  (r.80/81)             Stenungsund   (1.)

  12. 03/95    HC Hronov  (r.81)                      Vänersborg       

  13. 04/95    HC Decin  (r.79)                        Vänersborg       

  14. 04/95    Stadion Liberec  (r.79)              Vänersborg      (1.)

  15. 04/95    HC Chomutov  (r.81)                 Tyresö

     

    1995-96:

  16. 03/96    HC Teplice  (r.84)                      Vänersborg

  17. 03/96    HC Chomutov  (r.83/84)            Vänersborg       

  18. 03/96    HC Frydek-Mistek  (r.83)           Vänersborg      (1.)

  19. 03/96    HC Studenka  (r.82/83)             Vänersborg       

  20. 03/96    AC ZPS Zlin  (r.81)                   Stenungsund    (1.)        

  21. 03/96    HC Vitkovice  (r.81)                   Vänersborg      (1.)

  22. 03/96    HC Jindrichuv Hradec  (r.81)     Vänersborg       

  23. 03/96    AC ZPS Zlin  (r.83)                   Ljungby            

  24. 03/96    HC Chrudim  (r.80)                   Vänersborg       

  25. 04/96    HC Kosice  (r.82/83)  SVK         Tyresö              

     

    1996-97:

  26. 03/97    CZ Praha Select  (r.85)              Vänersborg      (1.)

  27. 03/97    HC Kladno  (r.83)                      Vänersborg       

  28. 03/97    HC Prerov  (r.81)                       Vänersborg       

  29. 03/97    AC ZPS Zlin  (r.84)                    Tyresö                          

  30. 04/97    HC Trinec  (r.83)                       Tyresö  

  31. 04/97    SK Kadan  (r.82)                       Tyresö              

  32. 04/97    Center Czech Select (r.82)         Tyresö             (1.)         

    1997-98:

  33. 03/98    Praha-Jih Select (r.78)              Kallinge

  34. 03/98    HC Vrchlabi  (r.83)                    Skoghall 

  35. 03/98    HC Nova Paka  (r.85)                 Skoghall 

  36. 03/98    CZ Morava Select (r.88)            Timrå                

  37. 03/98    SK Kadan  (r.83)                       Vänersborg       

  38. 03/98    HC Znojmo  (r.82)                     Vänersborg       

  39. 03/98    SK Kadan  (r.83)                       Turku  (FINLAND)       

  40. 04/98    HC Most  (r.86)                         Tyresö    
                             
    1998-99:

  41. 03/99    PZ Kladno  (r.88)                      Trollhättan       (1.)

  42. 03/99    LH Benesov  (r.88)                    Turku  (FINLAND) 

  43. 04/99    AC ZPS Zlin  (r.85)                   Tyresö             (1.)        

  44. 04/99    SK Kadan  (r.82/83)                 TORONTO   (CANADA)    

        1999-2000:

  45.  03/00    HC Novy Jicin  (r.88)                 Vänersborg      (1.)

  46.  03/00    HC Ústi nad Labem  (r.88)         Trollhättan       (1.)        

  47.  03/00    HC Vrchlabi  (r.85)                    Vänersborg        

         2000-2001:

  48.  03/01    HC Novy Jicin  (r.89)                 Vänersborg       
  49.  04/01    HC Nový Jicin  (r.88)                 Villard de Lans  (FRANCE)

  50.  04/01    HC Prostejov  (r.89)                  Turku  (FINLAND) 


         2001-2002:
  
51.  01/02    HC Opava  (r.86)                        Lysekil

  52.  03/02    HC Kladno  (r.89)                       Ljungby 

  53.  04/02    HC Continental Zlin (r.88)          Hammarby       

  54.  05/02    HC Nový Jičín  (r.90)                  Villard de Lans  (FRANCE)    


         2002-2003:

  55.  03/03    HC Bili Tygri Liberec (r.91)        Vänersborg     (1.)

  56.  03/03    HC Junior Melnik (r.89)              Vänersborg     (1.)

  57.  03/03    TJ DDM Rokycany (r.89)            Lerum              (1.)        

  58.  05/03    HC Novy Jicin  (r.91)                  Villard de Lans  (FRANCE)       


         2003-2004:

  59.  03/04    HC Bili Tygri Liberec (r.91)          Olten  (SUI)

  60.  03/04    SC Kolin (r.89)                           Södertälje

  61.  04/04    HC Benatky n/J (r.91)                 Hammarby       

  62.  04/04    SK Kadan (r.86/87)                    Nyköping

  63.  05/04    HC Nový Jičín  (r.91)                  Villard de Lans  (FRANCE)  


         2004-2005:

  64.  03/05    HC Bili Tygri Liberec (r.92)         Solna, Stockholm

  65.  03/05    SK Kadan (r.93)                        Lerum

  66.  03/05    HC Benatky n/J (r.92)                Vänersborg       

  67.  04/05    HC Sareza Ostrava (J-18)           Vänersborg

  68.  04/05    SK Kadan (r.86/87)                    Turku, Mariehamn (FINLAND)

  69.  05/05    HC Novy Jicin  (r.92)                   Villard de Lans  (FRANCE) 


         2005-2006:

  70.  12/05    SC Kolin (r.91)                           Falun               (1.)

  71.  03/06    HC Znojmo (r.93)                       Vänersborg 

  72.  04/06    HC Slovan Ústi n.L. (r.91)            Hammarby


         2006-2007:

  73.  03/07    HK Slany (jun.21)                       Stockholm

  74.  03/07    KLH Chomutov (r.92)                  Turku (FINLAND)       (1.) 

  75.  04/07    SK Kadan (r.96)                         Turku (FINLAND)


         2007-2008:

  76.  03/08    KLH Chomutov (r.93)                  Vänersborg  

 

        2008-2009:     data missing

        2009-2010:     data missing

        2011-2012:     data missing


         2012-2013:

  77.  04/13    Pirati Chomutov (r.99)                         Leksand (1.)  


         2013-2014:

  78.  02/14    Select Team England U15  ENG             Gävle

  79.  03/14    Burevestnik U13  RUS                          Vänersborg

  80.  04/14    SK Kadan (r.00)                                  Turku (FINLAND)


         2014-2015:

  81.  04/15    Dresdner Eislöwen J18   GER                Vänersborg

  82.  10/15    Pirati Riga U12   LAT                            Stockholm


         2015-2016:

  83.  04/16    HC Podebrady J18                               Vänersborg


         2016-2017:

  84.  03/17    BK Mlada Boleslav U11                         Turku (FINLAND)

  85.  04/17    Czech Future Stars U12                        Helsinki (FINLAND)

  86.  04/17    Okanagan HSE J18   AUT                      Vänersborg


         2017-2018:

  87.  03/18    EHC Burgdorf U15   SUI                       Vänersborg

  88.  04/18    Czech Young Talents U11                     Helsinki (FINLAND)

  89.  04/18    Servette Geneva U14   SUI                  Turku (FINLAND)

  90.  04/18    Servette Geneva U15   SUI                  Turku (FINLAND)

  91.  04/18    Pirati Riga U14 LAT                              Helsinki (FINLAND)

 

       OBS:

  • Om något land finns ej nämnd i parentes, då cupen spelades i SVERIGE.

  • Nummer ett i parentes (1.) betyder att det tjeckiska laget vann turneringen.

 

Sedan 1995 har HOCKEYLÄGER i TJECKIEN, genom vår agentur, besökt många lag från både EUROPA och KANADA

 Ishockey träningsläger i Tjeckien och gästande lag sedan 1995:
 

1995
10/95                VHC VÄNERSBORG – 80                (SWE)
10/95                VHC VÄNERSBORG – 81                (SWE)
10/95                VHC VÄNERSBORG – 82                (SWE)
10/95                VHC VÄNERSBORG – 83                (SWE)

1996
08/96                DIÖ GOIF – Seniors Div. 3 (SWE)
09/96                TYRESÖ HOCKEY – Seniors Div. 3 (SWE)

1997
02/97                ROMA IF – 83                                (SWE)
03/97                FROSTA HOCKEY – 83/84               (SWE)
04/97                TYRINGE HOCKEY – 81                   (SWE)
04/97                TYRINGE HOCKEY – 82                   (SWE)

1998
03/98                GLIMMA HOCKEY – 84                    (SWE)
04/98                MIFK MARIEHAMN – 82                   (FIN)
09/98                SC RIESERSEE – J-20                     (GER)

 

1999
01/99                NTG FRISK ASKER – 80/81             (NOR)
02/99                GISLAVEDS SK – 84                       (SWE)
04/99                NORWAY NATIONAL TEAM – J-18     (NOR)
09/99                NTG FRISK ASKER – J-20                (NOR)
09/99                TROLLHÄTTANS HC – J-16-20          (SWE)
11/99                HANHALS IF – 85                            (SWE)
11/99                CHIEFS LEUVEN – 87                      (BEL)

 

2000
03/00                MIDLANDS CONFERENCE – J-17      (ENG)
04/00                HERNING IK – Old Boys                  (DEN)
04/00                STORFORS AIK – 84                       (SWE)

2001
01/01                PARIS SELECT TEAM – 85                (FRA)
01/01                BORÅS HC – 86                              (SWE)
02/01                ROUEN HC – 87/88                         (FRA)
02/01                ROUEN HC – 89/90                         (FRA)
04/01                GLIMMA HOCKEY – 86                     (SWE)
04/01                LOUVIERS HC – 88-90                     (FRA)
04/01                LOUVIERS HC – 91-93                     (FRA)
10/01                IF TROJA LJUNGBY – 88                  (SWE)
10/01                IF TROJA LJUNGBY – 86                  (SWE)
11/01                BORLÄNGE HF – 87                        (SWE)

 

2002
02/02                GRÖDINGE SK – 86                        (SWE)
03/02                STRÄNGNÄS HC – 88                      (SWE)
03/02                HV-71 – 86                                    (SWE)
08/02                DJURGÅRDENS IF – B-juniors          (SWE)
10/02                VIKING HOCKEY – 89                     (NOR)
10/02                IF TROJA LJUNGBY – 87                 (SWE)
10/02                IF TROJA LJUNGBY – 88                 (SWE)

 

2003
02/03                FRISK ASKER – 87                         (NOR)
08/03                EHC CHUR – J-18                           (SUI)
09/03                DJURGÅRDENS IF – J-18                (SWE)

2004
01/04                MALMÖ IF – 90/91                         (SWE)
07/04                CANADA SELECT TEAM – 90/91      (CANADA)
08/04                GÖTEBORGS IK – 90                     (SWE)
08/04                HV-71 – J-20                                (SWE)

2005
09/05                LUND GIANTS – U15                     (SWE)

2006

04/06                HERNING IK – U16                       (DEN)

04/06                HERNING IK – J-19                      (DEN)

04/06                HÄSSELBY-KÄLVESTA – U16         (SWE)

10/06                AMAGER IC – 92                          (DEN)

10/06                AMAGER IC – 94                          (DEN)

2007
09/07                STAVANGER OILERS – U16           (NOR)
09/07                STAVANGER OILERS – J-18          (NOR)
10/07                GÄVLE IK – 93                            (SWE)

2008
02/08                IL JUTUL – 93                             (NOR)
02/08                BRACKNELL BEES – 92                (ENG)
04/08                BRACKNELL BEES – 94                (ENG)

 

2009
03/09                LUND GIANTS – 93/94                 (SWE)


2010
03/10                VOJENS IK – 93/94                      (DEN)
03/10                HERNING IK – Girls Team             (DEN)

2013
03/13                ROSENBORG TRONDHEIM – U13/14   (NOR)
03/13                COMMANDEUR de LEVIS – 00/01       (CANADA)
04/13                REGINA ASSUMPTA – U15                 (CANADA)
04/13                REGINA ASSUMPTA – U17                 (CANADA)


2014
04/14                TEAM PHOENIX – U17                       (CANADA)
04/14                ARSENAL ACAD. ST. LOUIS – U15      (CANADA)

2015
02/15                TEAM MONTAGNY – 01/03                 (CANADA)
02/15                TEAM AMIENS HC – U15                    (FRA)
04/15                ESVD GRANBY – U17                         (CANADA)
08/15                TEAM BUREVESTNIK – 01/03             (RUS)


2016
03/16                CAPITAL TEAM  – U11                        (CANADA)
03/16                CAPITAL TEAM  – U15                        (CANADA)

 

2018
01/18                CEGEP LAURENDEAU  – J20                (CANADA)

 

Sedan 1998, med hjälp av vår agentur, har mer än 500 hockeylag från 26 länder och 4 kontinenter besökt UNGDOMSCUPER i TJECKIEN:

 Listat av länder med de flesta deltagande lagen:

 

1. SWEDEN

 

VHC Vänersborg   (U12) – 1998

Frosta Hockey   (U13) - 1998                  

IK Pantern   (U13) - 1998                        

VHC Vänersborg   (U14) - 1998               

IK Pantern  (U14) - 1998

SK Södertälje  (U14) - 1998        

Frosta Hockey  (U15) - 1998                 

Trollhättans HC  (U15) - 1998     

Jonstorps IF  (U15) - 1998                       

Lysekils HV  (U15) - 1998           

Linköpings HC  (U15) - 1998      

Hässleholms HK (U15) – 1998

Stocksunds IF   (U13) – 1999

Osby IK   (U13) - 1999                            

Tingsryds AIF   (U14) - 1999                   

Linköpings HC  (U14) - 1999                  

Halmstad Hammers  (U14) - 1999

Ljungsbro HF  (U14) - 1999        

Västerås IK  (U15) - 1999                        

IFK Täby HC  (U15) - 1999                      

Nacka HC  (U15) - 1999                           

Osby IK  (U16) - 1999     

IK Göta  (U16) - 1999                  

Falu IF (U16) - 1999 

Lysekils HV  (U16) - 1999                       

Arlanda HC (U16) - 1999             

Rönnängs IK  (U16) - 1999                     

Helsingborg Redskins (U16) – 1999

Nor IK 1 (U13) – 2000

Nor IK 2 (U13) – 2000

Åstorp Grizzly  (U13) – 2000

Södra Hockey  (U14) – 2000

Göteborgs IK  (U14) – 2000

Järfälla HC  (U15) – 2000

Ljungsbro HF  (U15) – 2000

Bollnäs IS  (U15) – 2000

Trelleborg Vikings  (U15) – 2000

Tyresö Hockey  (U15) – 2000

Bålsta HC  (U16) – 2000

Lysekils HV  (U16) - 2000

Glimma Hockey  (U16) - 2000

IK Göta  (U16) - 2000

Vänersborg HC  (U16) - 2000

Alingsås Hockey  (U16) - 2000

Limhamn Limeburners  (U16) - 2000

IK Pantern   (U13) – 2001

Glimma Hockey  (U14) - 2001

Ljungsbro HF  (U14) – 2001

Tingsryds AIF   (U14) - 2001       

Lund Hockey   (U14) - 2001        

Hovås Hockey   (U14) - 2001

Motala AIF   (U15) - 2001

Gislaved SK  (U15) - 2001

Helsingborg HC  (U15) - 2001

Nacka HC  (U15) - 2001

Nynäshamn HC (U16) - 2001

Alingsås Hockey (U16) - 2001

Osby IK (U16) - 2001

Djurgårdens IF (U16) - 2001

IFK Österåker (U16) - 2001

Väsby IK (U16) - 2001

Tibro IK (U16) - 2001

Haninge HC (U13) – 2002

HC Dalen (U14) – 2002

Hässleholm HK (U14) – 2002

Tingsryds AIF (U14) – 2002

Göteborg IK (U14) – 2002

Nynäshamn HC (U14) – 2002

FOC Farsta (U15) - 2002 

Åstorp Grizzly (U15) – 2002

Tyresö Hockey (U15) – 2002

Gislaved SK (U15) – 2002

Trollhättan Goblins (U16) – 2002

IFK Täby (U16) – 2002

Järfälla HC (U16) – 2002

Djurgårdens IF (U16) – 2002

IFK Österåker (U16) – 2002

Huge HT (U16) – 2002

Partille HK 1 (U16) – 2002

Partille HK 2 (U16) – 2002

Töreboda HF (U16) – 2002

Tidaholms HF (U16) – 2002

Alingsås Hockey (U16) – 2002

Linköping HC 1 (U14) – 2002

Linköping HC 2 (U14) – 2002

Hovås HC (U14) – 2002

Borås HC (U14) - 2002

DIÖ Hockey (U14) – 2003

Hovås HC (U14) – 2003

Hässleholm HK (U14) – 2003

Tingsryds AIF (U14) – 2003

Skövde IK (U14) – 2003

Gislaved SK (U15) – 2003

IFK Kumla (U15) – 2003

Ormsta HC (U16) – 2003

IFK Täby (U16) – 2003

Järfälla HC (U16) – 2003

Hästen Hockey (U16) – 2003

Linköping HC 1 (U14) – 2003

Linköping HC 2 (U14) – 2003

Ljungsbro HF (U14) – 2003

Segeltorps IF (U14) - 2003

Djurgårdens IF (U16) – 2003

Nynäshamn HC 1 (U16) – 2003

Nynäshamn HC 2 (U16) – 2003

Alingsås Hockey (U16) – 2003

Gislaved SK (U16) – 2003

Glimma Hockey (U15) – 2003

Nor IK (U15) – 2003

Kristianstads IK (U15) – 2003

Sollentuna HC (U16) – 2003

Tyringe Hockey (U16) – 2003

Mariestads BOIS (U16) – 2003

Tibro IK (U16) – 2003

Linden HT (U16) – 2003

HV-71 (U16) - 2003

Hässleholm HK (U14) – 2004

Ljungsbro HF (U14) – 2004

Nor IK (U14) – 2004

IFK Öre (U14) – 2004

Djurgårdens IF (U15) – 2004

Partille HK  (U15) – 2004

BK Färjestad (U15) – 2004

Gislaved SK (U15) – 2004

Nittorps IK (U16) – 2004

Sollentuna HC (U16) – 2004

Värmdö HC (U16) – 2004

Järfälla HC (U16) – 2004

Hästen Hockey (U16) – 2004

Spånga HC (U16) – 2004

Vänersborg HC  (U16) – 2004

SK Lejon (U16) - 2004

Hovås HC (U14) – 2005

Bäcken HC (U14) – 2005

Lerums BK (U14) – 2005

Ljungsbro HF (U14) – 2005

Stocksunds IF 1 (U15) – 2005

Stocksunds IF 2 (U15) – 2005

Gislaved SK (U15) – 2005

Kungsörs IK (U16) – 2005

Mjölby HC (U16) – 2005

Huddinge IK (U16) – 2005

Skövde IK (U16) – 2005

Vänersborg HC  (U16) – 2005

HHK/Frosta (U14) – 2006

Härryda HHC  (U14) –2006

Hästen Hockey (U15/16)  

IK Göta  (U15/16) – 2006

Visby AIK  (U15/16) – 2006

Trelleborg Vikings  (U15/16) – 2006

Rimbo Hockey  (U15/16) – 2006

Värmdö Hockey (U15/16) – 2006

Kungsörs IK (U14/15) – 2007

Brynäs IF 1 (U15) – 2007

Brynäs IF 2 (U15) – 2007

Nittorps IK (U16) – 2007

HK Kings (U14) – 2008

Hovås HC (U14) – 2008

IK Göta  (U14) – 2008

Värmdö Hockey (U14) – 2008

Malmö Red Hawks (U15) - 2008

Värmdö Hockey (U15) – 2008

Växjö Lakers (U15) – 2008

Brynäs IF (U15) – 2008

IFK Kumla (U15) – 2008

Skå IK (U16) – 2008

Töreboda HF  (U16) – 2008

Nittorps IK (U16) – 2008

Ormsta HC (U16) – 2008

Kungälv IK (U16) – 2008

Älta Tigers (U13) – 2009

Landskrona Lejonet HC (U13) – 2009

Brynäs IF (U15) – 2009

Tibro IK (U15) – 2009

Linköping HC (U15) – 2009

Spånga HC (U16) – 2009

Nittorps IK (U16) – 2009

Värnamo IK (U16) – 2009

Malmö Red Hawks (U16) - 2009

Kungsörs IK (U16) – 2010

Nittorps IK (U16) – 2010

Brynäs IF (U16) – 2010

Sollentuna HC (U16) – 2010

Lerums BK (U14) - 2011

Brynäs IF (U15) – 2011

Trångsunds IF (AAA U14) – 2011

HC Vita Hästen (J-20) – 2011

Kristianstads Hockey (AAA U14) – 2012

Lerums BK (U14) – 2013

Nittorps IK (U17) – 2013

IK Sätra (U15) - 2013

Halmstad Hammers (U14) – 2014

Södertälje SK (U14) – 2014

Sollentuna HC (U15) – 2014

Luleå HF (U15) – 2014

Brynäs IF (U15) – 2014

Vallentuna HT (U15) – 2014

Visby Roma I. (U15) – 2014

Visby Roma II. (U15) – 2014

Nittorps IK (J18) – 2014

Helsingborgs HC (U16) – 2015

Grums IK (U16) – 2015

Nittorps IK (U16) – 2015

Örebro Hockey (U16) – 2015

Brynäs IF (U15) – 2015

Helsingborgs HC (U15) – 2015

IFK Munkfors (U13) – 2016

IK Pantern (U16) – 2016

Helsingborgs HC (U16) – 2016

Spånga Hockey IK (U16) – 2016

Sunne IK (U16) – 2016

Jonstorps IF (U16) – 2016

Brynäs IF (U15) – 2016

Sollentuna HC (U15) – 2016

Skutskärs SK (U15) – 2016

Bålsta HC (U15) – 2016

Lerums BK (U14) – 2017

Arvika HC (U16) – 2017

Arlanda Wings HC (U16) – 2017

Mariestad BOIS (U16) – 2017

Skå IK (U16) – 2017

Rögle BK (U16) – 2017

Brynäs IF (U15) – 2017

Sunne IK (U17) – 2017

Team Skåne (U12) – 2017

Helsingborgs HC (U14) – 2018

Järfälla HC (U14) – 2018

Tyresö Hanviken (U16) – 2018

IK Pantern (U16) – 2018

Hässelby-Kälvesta (U16) – 2018

Wings HC (U16) – 2018

IK Oskarshamn (U15) – 2018

Viggbyholms IK (U15) - 2018

 

2. FINLAND

 

Jäähonka Espoo   (U12) – 1998

EPS Espoo   (U14) - 1998                       

Tappara Tampere   (U15) – 1998

Kiekko-67 Turku   (U15) - 1998              

Helsingin JKK   (U15) - 1999

Kiekko-67 Turku   (U13) – 2000

Viikingit   (U13) – 2000

Keupa HT   (U14) – 2000

Grankulla IFK   (U14) – 2000

Turun Kisaveikot   (U15) – 2000

Grankulla IFK   (U15) – 2000

TPS Turku   (U16) – 2000

Kiekko-Reipas   (U16) – 2000

Lukko Jarmot   (U16) – 2001

KalPa   (U15) – 2002

Jokipojat Montreal Joensuu (U15) - 2002

TPS Rangers (U15) - 2004

Karhu-Kissat (U15) – 2007

Ilves Anaheim (U15) – 2007

Ilves Los Angeles (U15) – 2007

HJK C-93 (U15) – 2008

EHC Helsinki (U15) – 2011

Koo-Vee Tampere (U15) – 2011

Kärpät Oulu 1 (AAA U14) - 2011

Kärpät Oulu 2 (AAA U14) – 2011

OKK Green (U13) – 2012

OKK Yellow (U13) – 2012

TPS Turku (U16/17) – 2012

HJK (U15) – 2015

LeKi Tappara (U15) – 2015

Salamat (U10) – 2016

FOPS (U16) – 2016

Kemijärvi Kiekko (U17) – 2016

Harjun Kiekko I. (U13) – 2017

Harjun Kiekko II. (U13) – 2017

Kiekko Laser I. (U13) – 2017

Kiekko Laser II. (U13) – 2017

HIFk Challenger (U15) – 2017

KJT Kerava (U16) – 2017

Hunters 02 (U15) – 2017

OKK (U17) – 2017

Blues Espo I. (U12) – 2017

Blues Espo II. (U12) – 2017

Kiekkohait Salo (U13) - 2018

KalPa (U17) – 2018

Blues Blue (U17) – 2018

EPS Espoo (U15) - 2018

 

3. DENMARK

 

Herning IK  (U15) – 1998

Herning IK  (U16) – 1999

Herning IK  (U16) – 2000

Herning IK  (U16) – 2001

Rödövre HK  (U16) – 2001

Herning IK  (U16) – 2002

Rödövre HK  (U16) – 2003

Herning IK  (U16) – 2004

Odense IK (U16) – 2005

Herning IK  (U16) – 2005

Rödövre HK  (U16) – 2005

Rödövre IK  (Women) – 2006

IC Gentofte (U14) – 2006

Rödövre HK  (U14) – 2006

Herning IK  (U16) – 2007

Jysk IU  (U15) – 2008

Herning IK (U11) – 2014

Herning IK (U15) – 2015

Esbjerg IK (U15) – 2015

Esbjerg IK (U16) – 2016

Herning IK (U15) – 2016

Gentofte Stars I. (U15) – 2016

Gentofte Stars II. (U15) - 2016

Esbjerg IK (U17) – 2017

Herning IK (U17) – 2017

Herning IK I. (U13) – 2018

Herning IK II. (U13) – 2018

Herning IK (U17) – 2018

Vojens IK (U17) – 2018

Herning IK (U15) - 2018

 

4. ENGLAND

 

Midlands Conference   (U13) – 1998

Midlands Conference   (U15) – 1998

Midlands Conference   (U13) – 1999

Midlands Conference   (U15) – 1999

Midlands Conference   (U13) – 2000

Midlands Conference   (U15) – 2000

Midlands Conference   (U13) – 2001

Midlands Conference   (U15) – 2001

Midlands Conference   (U15) – 2002

Midlands Conference   (U15) – 2003

Midlands Conference   (U15) – 2004

Swindon JIHC   (U16) – 2005

National Team England (U14) – 2006

Midlands Conference   (U15/16) – 2006

HC Sheffield Steelers   (U15/16) – 2006

North of England  (Women) – 2006

National Team England (U15) – 2007

Midlands Conference   (U15) – 2007

Northern Conference   (U15) – 2007

Midlands Conference   (U15) – 2008

Midlands Conference   (U15) – 2009

Midlands Conference   (U15) – 2011

National Team England (U14) – 3/2013

National Team England (U14) – 12/2013

Ice Hockey U.K. (U16) - 2017

 

5. SWITZERLAND

 

EHC Uzwill   (U15) – 1999

HC Meyrin Geneva (U16) – 1999

La Chaux de Fonds   (U16) – 2001

HC Fribourg  (U16) – 2001

EHC Uzwill   (U15) – 2002

HC Fribourg  (U16) – 2002

La Chaux de Fonds   (U15) – 2003

HC Fribourg  (U16) – 2003

HC Kloten  (U16) – 2003

HC Meyrin Geneva (U16) – 2003

La Chaux de Fonds 1 (U16) – 2004

La Chaux de Fonds 2 (U16) – 2004

Servette Geneva (U16) – 2004

EV Zug (U16) - 2005

EV Zug (U15/16) - 2006

Beo Ost Interlaken (U16) – 2007

HC Biel - Bienne (U15) - 2009

La Chaux de Fonds  (U16) – 2009

CP Meyrin Geneva (U16/17) – 2012

HC Davos (U15) – 2014

Servette Geneva (U15) – 2014

EHC Burgdorf Knights (U14) – 2015

HC Tramelan (U15) - 2018

 

6. GERMANY

 

TSV Peisenberg   (U16) – 1999

Grefrather EV (U16) – 1999

EHC Berlin   (U13) – 2000

Grefrather EV (U14) – 2000

ESV Kaufbeuren   (U15) – 2000

EHC Eisbären Berlin   (U13) – 2002

ESV Kaufbeuren   (U14) – 2003

HC Mannheim   (U13) – 2006

ESC Planegg (Women) – 2010

Ratinger IA (U16) – 2011

EHC Klostersee (U16/17) – 2012

EHC Klostersee (U17) – 2013

ESC Dresden (U17) – 2013

ESC Dresden (J18) – 2014

Aper Academy (J18) – 2015

ESC Dresden Select (U14) – 2015

Hamburg Freezers (U10) – 2016

Team Torpedo /U16) – 2016

Young Lions Select (U14) – 2017

ESC Moskitos (U16) – 2017

Team Torpedo (U17) – 2017

Team CEHA (U13) – 2017

Ratingen Aliens 97 (U16) - 2018

 

7. NORWAY

 

Holmen Hockey   (U15) – 1999

Lilleström/Skedsmo   (U16) - 1999                     

Storhamar HT   (U16) - 1999 

Holmen Hockey   (U14) – 2000

Storhamar HT   (U16) – 2000

Trondheim IHK   (U14) – 2001

Vålerenga IHT   (U16) – 2001

NTG Frisk Asker   (U16) – 2004

Vålerenga IHT   (U16) – 2005

Lörenskog Bulldogs   (U15/16) – 2006

Astor Hockey   (U14/15) – 2007

Ski Hockey   (U15) – 2007

Rosenborg Ishockey   (U16) – 2007

Hasle/Lören 1 (U15) – 2008

Hasle/Lören 2 (U15) – 2008

Ski IL   (U14) – 2008

Storhamar Dragons HC (U14) – 2011

Leangen Eagles Trondheim (U15) – 2014

Tönsberg IHC (U16) – 2016

Lillehammer IK (U15) – 2016

Gruner Hockey (U13) - 2018

 

8. HUNGARY

 

MVSI Miskolc  (U17) – 2013

Pesterszebeti HC (U17) – 2013

Pesterszebeti HC (U15) – 2013

Vasas SC   (U15) – 2013

MTK Budapest (U17) - 2013

Ferencvarosi TC (U13) – 2015

UTE Budapest (U13) – 2015

Ferencvarosi TC (U12) – 2015

Debrecen HK (U14) – 2017

UTE Budapest (U12) – 2017

Hungary Talent (U12) – 2018

KMH Budapest (U12) – 2018

FTC Budapest I. (U14) – 2018

FTC Budapest II. (U14) - 2018

 

9. SLOVAKIA

 

Zvolen HK   (U15) – 1998

MHK Detva  (U15) – 1998

HC Kosice   (U13) – 1999

HC Prievidza  (U13) – 1999

HK Zilina  (U13) – 2000

MHK Detva  (U15) – 2001

HK Ziar nad Hronom  (U15) – 2005

HK Ziar nad Hronom  (U16) – 2005

MHK Nitra (U15) - 2013

MHK Liptovsky Mikulas (U15) – 2014

Pro Team Select (U14) – 2017

HC Slovan Bratislava (U14) – 2017

Pro Team Select (U14) - 2018

 

10. AUSTRIA

 

L.A. Stars - OHS  (U16) – 2011

L.A. Stars – OHS  (U16/17) – 2012

L.A. Stars (J18) – 2015

VEU Feldkirch (U13) – 2016

Okanagan HSE (U16) – 2016

Okanagan HSE (U16) – 2017

VEU Feldkirch (U15) – 2017

Okanagan HSE (U17) – 2017

West Select Austria (U12) – 2017

Vienna Capitals Coach1ng (U13) – 2017

HC Innsbruck (U16) – 2018

Okanagan HSE (U17) - 2018

 

11. NETHERLANDS

 

Tilburg Trappers   (U16) – 1999

Hijs Hokij Haag   (U13) – 2001

Hijs Hokij Haag   (U14) – 2001

HC Amsterdam   (U14) – 2006

Dutch Talent Team (U14) – 2015

RTC Lionhearts (U14) – 2016

Tilburg Trappers (U14) – 2017

Talent Team 04 (U13) – 2017

Talent Team 02 (U15) – 2017

Talent Team 05 (U12) – 2017

 

12. CANADA

 

Team Saskatchewan Selects  (Women) – 2010

Toronto National 96 AAA Team  (U16) – 2010

W.C.S. Wolves  (AAA U14) – 2011

Team Saskatchewan Selects  (Women) – 2011

Western Canadian Select Wolves  (U14) – 2012

Regina Assumpta College  (U15) – 2013

Regina Assumpta College  (U17) – 2013

Arsenal Academy St. Louis (U15) – 2014

ESVD Granby (J18) – 2015

London Cobras (U15) - 2018

London Cobras (U17) - 2018


13. LATVIA

 

HC Zemgale   (U16) – 2008

Prizma/Pardauga (U15) – 2011

HK Broceni (U13) – 2015

HK Ogre Juniors (U12) – 2016

Pirati Riga (U13) – 2016

Jelgava JLSS (U14) - 2017

HS Riga (U13) - 2018


14. POLAND

 

MKS Sokoly Torun   (U12) – 2016

MKS Sokoly Torun (U14) – 2016

Legia Warsaw (U12) – 4/2017

Legia Warsaw (U14) – 2017

Legia Warsaw (U12) – 12/2017

MKS Sokoly Torun (U14) – 2017

Koziolki Poznan (U11) - 2018

 

15. BELGIUM

 

Chiefs Leuven   (U16) – 2000

HC Haskey   (U16) – 2008

HY Herentals (U14) – 2016

Phantoms Antwerp (U15) – 2017

Hockeyprom Select (U15) – 2017

Phamtoms Antwerp (U16) - 2018

 

16. SOUTH AFRICA

 

South Africa  (U13) – 2000

South Africa  (U14) – 2000

South Africa  (U15) – 2000

South Africa  (U16) – 2000

South Africa  (U15) - 2002

 

17. SLOVENIA

 

Slavija Ljubljana   (U14) – 1999

Triglav Kranj (U16) – 1999

Slavija Ljubljana   (U15) – 2000

Slavija Ljubljana   (U14) – 2001

 

18. UCRAINE

 

HC Ldinka Kiev   (U14) – 2013

Kryshynka Kiev 08 (U9) – 2017

HC Ldinka Kiev (U14) – 8/2017

HC Ldinka Kiev (U14) – 12/2017

 

19. BELORUSSIA

 

Junost Minsk  (U14) – 2013

Dinamo Minsk (U9) - 2017

Junost Minsk (U16) – 2018

Dinamo Minsk 2002 (U16) - 2018

Dinamo Minsk 2003 (U16) - 2018

 

20. RUSSIA

 

HC Iskra Odincovo   (U16/17) – 2012

Lokomotiv 2004 Yaroslavl (U17) - 2013

Team Yantar (U13) – 2014

 

21. FRANCE

 

Amiens - Somme  (U15) – 2014

HC Amiens I. (U15) – 2015

HC Amiens II. (U15) – 2015

 

22. ROMANIA

 

Szekler Select   (U14) – 2017

Szekler Hockey (U13) – 2018

Szekler Hockey (U17) - 2018

 

23. ITALY

 

Senfter Lupi   (U16) – 2003

HC Pustertal Junior   (U15/16) – 2006

 

24. ESTONIA

 

Ilves Estonia   (U16) – 2003

 

25. SCOTLAND

 

Team Scotland   (J18) – 2015

 

26. SPAIN

 

HC Madrid   (U14) – 2005

 

 

 

 

Vem vill vara nästa?

* Skriv till oss:
* För och efternamn:
* Telefon:
* E-post:
* Skriv in tecknen bild.

Annan bild
* Označené údaje jsou povinné.

Partners